Hospodaření politických stran: Obří dluhy i podivní sponzoři

Ruličky peněz - euro

Politické strany zveřejnily hospodaření za loňský volební rok. A jejich zprávy jsou plná překvapení. ČSSD dluží 207 mil. Kč a ODS obdržela 1 mil. Kč od mladičké kadeřnice.

ODS má problémy s pochybnými sponzory dlouhodobě. Občas jsou jejími dárci dávno zemřelí, nyní se mezi podivné sponzory zapsala 22letá kadeřnice, která straně věnovala Sabina Spálovská, nově Gajarská. ODS ani dárkyně se pro MF DNES vyjádřit k daru nechtěly. „Pěkná je. To je její velká deviza, takže nějaké peníze na to mít bude,“ odpověděla na dotaz deníku matka dárkyně Irena Spálovská.

Dárci ODS jsou obecně štědří. Nejvíce straně přispěla firma D-Pharm darem 4,75 mil. Kč, z fyzických osob pak Jiří Kubů darem 2,5 mil. Kč. Navzdory štědrosti příznivců strany se nedaří držet vyrovnaný rozpočet a dluhy strany přesahují 56,7 mil. Kč. Důvodem ale může být debakl v předčasných volbách, který stranu nejen odsunul do opozice, ale i odsoudil k chudobě díky nízkým příspěvkům za získané hlasy.

Nejvíce zadluženou stranou je ČSSD. Celkem dluží 207 mil. Kč. Jejím hlavním příjmem jsou příspěvky od státu, které obdržela v celkové výši 246,5 mil. Kč. Sponzory má ale výrazně chudší než ODS. Největším darem bylo 150 tis. Kč od Františka Adámka a z firem nejvíce přispěla Coca Cola nepeněžním darem v hodnotě přes 90 tis. Kč.

V záporných číslech s dluhy je i ANO Andreje Babiše. Aktuálně dluží 29 mil. Kč. Sponzory má štědřejší než ČSSD a nejvíce dostalo od Zetoru – 1 mil. Kč.

Komunisté mají poměrně nízké výdaje na volby. S něco málo přes 13 mil. Kč se očividně spoléhají na své tradiční voliče, kteří jim zajistili jednorázový příspěvek od státu ve výši 74,1 mil. Kč a celkové příspěvky téměř 150,8 mil. Kč za uplynulý rok. A i oni mají štědré dárce. Nejvíce obdrželi od Jaroslava Kohlíčka – 1 223 575 Kč.

Opoziční TOP 09 sice na volbách vydělala méně než za kampaň vydala, ale přesto odešla s čistým štítem bez dluhů. Má také štědré dárce. Nepočítáme-li hnutí Starostové a nezávislí, kteří spolutvoří kandidátku strany a připlatili si 12,1 mil. Kč, byla největším dárcem Simona Benešová s darem 2 mil. Kč. Několik firem straně přispělo rovným milionem. Naopak STAN – hnutí Starostové a nezávislí – přispěla TOP 09 darem 14,7 mil. Kč.

Ještě štědřejší dárce se najde mezi přispěvateli KDU-ČSL. Luděk Sekyra poskytl rovné 3 mil. Kč. Strana hospodaří s dluhy ve výši něco málo přes 9,5 mil. Kč.

Nejziskovější stranou je hnutí Úsvit Tomio Okamury. S příjmy téměř 40 mil. Kč a výdaji lehce přesahujícími 13 mil. Kč aspiruje na titul „podnik roku“. Přičteme-li skutečnost, že celé hnutí sestává z 9 členů, jedná se o ohromující výsledek. Mezi nejštědřejšími dárci je předseda hnutí Tomio Okamura a Kamil Foretník. První jmenovaný si ale z hnutí vyfakturoval za pouhé dva měsíce téměř 2 mil. Kč. V tomto světle se jeho dar hnutí Úsvit jeví jako pouze symbolický – a nebo optimalizující daně.

Zdroj: iDNES.cz, Aktuálně.cz

5 trackbacků / pingbacků

  1. ČSSD přišla o dárce. ODS možná kvůli dárcům přijde o státní dotace | TěžkýPrachy.cz
  2. Vtip za 10 mil. Kč? I na tolik může přijít zahrnutí antikampaně do účetnictví | TěžkýPrachy.cz
  3. Komunisté vysávají státní rozpočet. Přes poslanecké náhrady | TěžkýPrachy.cz
  4. Inzerce pro eurovolby? Jen 30,4 mil. Kč | TěžkýPrachy.cz
  5. ODS neplatila sociální a zdravotní pojištění. Dluží 6,5 mil. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..