ČSSD přišla o dárce. ODS možná kvůli dárcům přijde o státní dotace

Kufr peněz

Pro ČSSD byl uplynulý rok nepříznivý. Odešli jí dárci. ODS má dárců dostatek. Zato kvůli nim možná přijde o příspěvek státu.

České straně sociálně demokratické ubylo darů a získala od svých donátorů pouze zlomek obvyklé podpory. Zatímco v roce 2010, kdy se konaly volby do Poslanecké sněmovny, Senátu i obecních zastupitelstev, získala na darech 29 mil. Kč a předloni při krajských volbách 9 mil. Kč, v loňském roce předčasných voleb jí sponzoři přispěli jen 3,8 mil. Kč. To je méně i než v roce 2012, kdy se konaly „jen“ doplňovací senátní volby, jichž se účastnil Jiří Dienstbier.

Odliv dárců může být způsoben ztrátou důvěry. Martin Starec, místopředseda ČSSD zodpovědný za financování, na žádost o vysvětlení propadu ze strany MF DNES odbýval pouze slovy: „Jsme strana, která není závislá na darech.“

Potíž s dary má i ODS. V rozporu s platnou legislativou přijala dary od obcí a od firem, v nichž mají obce podíl. Jedná se o tři dary v řádu tisíců korun, ale i ty mohou znamenat ztrátu příspěvků od státu.

„Zákon přímo zakazuje politickým stranám přijímat dary od obcí. Náprava z mého pohledu není možná, promeškali termín pro nápravu. Pokud nezákonně dar obce přijali, měli ho odvést do státního rozpočtu na účet zřízený ministerstvem financí. Budeme to muset nahlásit finančnímu úřadu, který dá ODS pokutu ve výši dvojnásobku daru. A straně, která nemá v pořádku finanční zprávu, nemohou být vyplaceny příspěvky od státu,“ uvedl pro iDNES.cz Vladimír Koníček (KSČM), šéf kontrolního výboru.

ODS má i „nepravděpodobné dárce“. Stranu obdarovala 22letá kadeřnice na mateřské dovolené částkou 1 mil. Kč„Abychom oslabili mediální tlak na osobu dárkyně a odstranili veškeré pochybnosti, které vznikly, nejpozději do dvou týdnů vrátíme celou částku zpět,“ uvedl Petr Fiala, předseda ODS.

Vladimíru Koníčkovi se nelíbí ani přiznání daru ve výši 5 mil. Kč, který ve své zprávě uvedla TOP 09. Obdarovat ji měla SPOZ (dnes SPO) svými plakáty antikampaně „Stop Kalouskovi“.

Zdroj: iDNES.cz, Aktuálně.cz

1 trackback / pingback

  1. Politika jako byznys? Za místo na kandidátce až 100 tis. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..