Herbalife není pyramidová hra. Společnost to stálo 200 mil. USD

Herbalife
Zdroj: Herbalife.com

Za 200 mil. USD se společnost Herbalife fungující na principu multilevel marketingu vykoupila u Federální obchodní komise (FTC) v USA. Zároveň bude muset provést reorganizaci a své distributory nadále vyplácet jen za vlastní prodej a nikoli za lidi přivedené do systému.

„Herbalife bude muset začít fungovat legitimně a činit pouze pravdivá prohlášení o tom, kolik peněz jeho členové pravděpodobně vydělají,“ uvedla Edith Ramirezová, předsedkyně FTC. Společnost Herbalife bude také muset odškodnit zákazníky za „nespravedlivé a zavádějící“ praktiky, když jim tvrdila, že prodejem jejích výrobků mohou vydělat obrovské sumy.

Akcie společnosti Herbalife (HLF) na newyorkské burze v pátek po oznámení rozhodnutí FTC vyrostly ze čtvrteční uzavírací ceny 59,36 USD/akcii až k 72 USD/akcii (+21,2 %) a po bouřlivém obchodování zakončily na 65,25 USD/akcii (+9,92 %).

Rozhodnutí FTC rozetlo též spor dvou miliardářů. William Ackman již několik let kritizoval Herbalife a jeho obchodní model přirovnával k pyramidové hře. Ještě ve čtvrtek tvrdil, že sází na pokles ceny akcií společnosti. Naopak Carl Icahn spekuloval na růst cen akcií a Herbalife též otevřel cestu k navýšení jeho podílu ze současných 18,3 % až na 35 %.

Zdroj: iDNES.cz

1 komentář

  1. Zavádějící nadpis.
    FTC ve svém posouzení Herbalife uvedla, že Herbalife vykazuje typické znaky pyramidových schemat. Nicméně se v posouzení FTC velmi pečlivě vyhnula použití termínu „Pyramidová hra“ nebo „Ponziho schema“. Zřejmě proto posuzování trvalo tak dlouho – od začátku roku 2013. Asi pro Herbalife nebylo jednoduché přesvědčit auditory FTC, aby se těmhle slovům vyhnuli a aby Herbalife vyvázl s pokutou 200 mil USD. 😉

    Výsledek? „Plave to jako kachna, chodí to jako kachna, kváká to jako kachna, vypadá to jako kachna… ale prosím – nebudeme tomu říkat kachna“.

    O Herbalife platí „Příliš velký na to, aby mohl padnout.“ Kdyby FTC našla stejná pochybení v obchodních praktikách u jiné menší firmy provozující „rádoby MLM“, šli by si majitelé sednout do federálního vězení, přišli by o majetek a firma by skončila.

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..