Státní rozpočet v únoru 2021: Vláda řítí finance k bankrotu

Alena Schillerová - MF ČR - deficit 250 mld. Kč
Zdroj: MFCR.cz

Vláda ČR hospodařila v začátku roku s rekorním deficitem. Jen za první dva měsíce roku utratila o 86,1 mld. Kč více, než kolik činily příjmy státního rozpočtu. V únoru přitom schodek dosáhl rekordních 54,6 mld. Kč.

Za vysokým deficitem státního rozpočtu stojí zejména populistické snížení daní z příjmů fyzických osob v podobě „zrušení superhrubé mzdy“.

„Celkový meziroční pokles [deficitu – pozn. red.] o 58,7 mld. Kč ve srovnání s obdobím před vypuknutím epidemie koronaviru na území České republiky je výsledkem poklesu daňových příjmů prohloubeného snížením zdanění práce zaměstnanců a OSVČ a změnou rozpočtového určení daní ve prospěch územních rozpočtů,“ uvádí Ministerstvo financí ČR ve zprávě k rozpočtu.

Na výdajové straně, jejíž objem meziročně vzrostl o 18,1 % (46,4 mld. Kč), se vedle výdajů souvisejících s pandemií koronaviru projevuje také navýšení důchodů, které vláda prosadila ve vyšší než zákonné míře.

Vláda pro letošní rok prosadila státní rozpočet s deficitem ve výši 500 mld. Kč, tedy ve stejné výši jako v minulém roce. Původně schválený rozpočet počítal se schodkem 320 mld. Kč, ovšem nepočítal se „zrušením superhrubé mzdy“ ani s dalšími výdaji souvisejících s pandemií.

Zdroj: MF ČR

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..