Evropská unie otočila. Sankce se dotknou i ruských firem

Ukrajina / Rusko

Pokračování okupace Ukrajiny ruskými separatisty vyprovokovalo Evropskou unii k tvrdším sankcím. Rozšířila seznam nežádoucích osob a zablokovala majetek dvou ruských firem.

Sankce Evropské unie vůči Rusku nabírají další obrátky. Seznam nežádoucích osob se zákazem vstupu na území Evropské unie a zablokovaným majetkem byl rozšířen ze 48 lidí o dalších 13 osob. Zároveň poprvé Evropa sáhla k sankcím vůči právnickým osobám.

Firmy podrobené sankcím jsou zatím dvě: Černomorněftěgaz a Fedosija. Jedná se o firmy, jejichž majetek byl zkonfiskován proruskými separatistickými krymskými úřady.

Evropská unie je ale v sankcích nejednotná. Zatímco Německo již zastavilo vývoz zbraní do Ruska, Francie s Moskvou stále čile obchoduje a připravuje dodávku tří válečných lodí za 1,2 mld. EUR. „Kontrakt je zaplacen, a kdyby nebyl dodržen, přišel by finanční postih,“ uvedly dle E15 zdroje agentury Reuters. „Pokutu by dostala Francie. Je příliš jednoduché říct, že se má Francie toho prodeje vzdát.“ 

Německo má pragmatičtější přístup. „S ohledem na současnou politickou situaci nebudeme udělovat žádná povolení na vývoz vojenského materiálu do Ruska,“ uvedlo německé ministerstvo hospodářství, které zablokovalo již vojenské zakázky v hodnotě přes 5 mil. EUR a přezkoumává dříve udělená povolení na dodávku zbraní za desítky milionů eur. Nové žádosti o vývoz zbraní do Ruska zamítá.

Po nedělním pochybném referendu v Charkově a Luhansku obě „republiky“ vyhlásily nezávislost a vůli připojit se k Rusku. Tím se situace na Ukrajině dále vyostřila.

„Putin nikdy nebude chtít opravdovou válku, protože na ni nemá. Ne, on chce podprahovou válku, tedy rozvracet,“ řekl Karel Schwanzenberg v nedělních Otázkách Václava Moravce a dodal: „Krymský scénář nikdy nepřestal. Sotva se obsadil Krym, tak začaly náhodou všechny akce v různých městech Ukrajiny. Zase se objevili neznámí lidé, kteří dle hodnověrných zdrojů nemluví místním dialektem, tedy jsou zase vysláni z Ruska, a nepřetržitě a opakovaně pokračuje akce rozvrátit celou Ukrajinu. Rusko chce mít rozvrácenou Ukrajinu, která se mu sama vzdá.“ 

Zdroj: E15.cz, iDNES.cz

1 trackback / pingback

  1. Ukrajinská krize přerůstá ve studenou válku. Rusové ukončují vesmírnou spolupráci | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..