Ministerstvo financí chce dál zpřísnit pravidla provozování benzinových čerpacích stanic. Ty přišly s novým trikem, jak neplatit spotřební daň: Do nafty přimíchávají nízkoviskózní olej.
V nedávné době již k jednomu zpřísnění provozování benzinových pump došlo. Stát začal od provozovatelů vybírat kauci ve výši 20 mil. Kč. Důvodem byla nezaplacená daň. „Za poslední zhruba tři roky jsme měli několik případů – vymáháme nedoplatek na spotřební dani, přiznané ale nezaplacené, ve výši zhruba dvě miliardy korun,“ upřesnil Jiří Barták, tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel.
Podvod s naftou a benzinem probíhá tak, že dovozce paliv složí zajištění spotřební daně ve výši maximálně 100 mil. Kč. Přitom ale doveze a prodá nafty a benzinu mnohem víc. Když nastane termín pro doplacení daně, je společnost již v úpadku. Na spotřební dani ušetří přibližně 11 Kč/l nafty.
Řešením by podle Celní správy bylo zajištění spotřební daně v plné výši. To by ale u větších obchodníků, jakými je např. Unipetrol, znamenalo blokování hotovosti v řádu miliard korun.
Novým trikem je přimíchávání nízkoviskózních olejů do nafty. Tím stát přichází přibližně o 750 mil. Kč ročně. „Má to podobnou charakteristiku jako diesel, namíchá se to a prodá na pumpě. V některých případech to může i poškodit motor,“ uvedl Martin Durčák z Unipetrolu.
Podvody se dějí i s biopalivy. Ty musí být v Evropské unii povinně přidávány do klasických ropných paliv, ale jsou dražší. Podvodníci proto nechávají přejíždět vagony s biopalivy přes hranice, aby vykázali vyšší nákupy. Do paliva pak přimíchají jen zlomek povinné dávky. Řešením by podle celní správy mohlo být zavedení spotřební daně na vybraná biopaliva.
Zdroj: iDNES.cz
Podělte se o svůj názor