Česko vrátí 163,4 mil. Kč z evropských fondů. Za předražené lékařské přístroje

Operace nemocnice

Kupodivu dotace z Evropské unie nebudou vracet nemocnice, které přístroje nakoupily, ale ministerstvo zdravotnictví. To podle auditu selhalo při stanovování podmínek a jejich následné kontrole.

„Neprověřovali jsme jen nemocnice, snažili jsme se zmapovat celý systém. Nahlíželi jsme na to zezdola i seshora. Audit se proto týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém,“ uvedl Lukáš Wagenknecht, první náměstek ministra financí.

Největší prohřešky v nákupu předražených lékařských přístrojů audit nalezl ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Přístroje pro traumatologii a onkologii nakoupila předražené o 55,5 mil. Kč. Kontrola se dotýká ale i současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Ten v roce 2009 z pozice šéfa ostravské fakultní nemocnice koupil CT přístroj za 28,4 mil. Kč. V té době ho ale bylo možné pořídit za méně než 15 mil. Kč.

„Po přílivu peněz z Evropské unie se zvýšily ceny zdravotnického vybavení o 15 až 30 procent,“ uvádí zpráva Evropské komise, která si audit v českých nemocnicích vyžádala.

Zdroj: Aktuálně.cz

1 trackback / pingback

  1. Nemocnice nakupovaly vybavení až za 12násobek ceny. Díky dotacím z EU | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..