Nemocnice nakupovaly vybavení až za 12násobek ceny. Díky dotacím z EU

Bankovky euro

Regionální operační program Jihozápad (ROP) spravující evropské dotace pro Jihočeský a Plzeňský kraj umožnil nemocnicím nakupovat vybavení až za dvanáctinásobek jeho standardní ceny. Na podezření z porušení rozpočtové kázně upozornil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

„Regionální rada (ROP Jihozápad) špatně nastavila indikátory, které měly mimo jiné sloužit k hodnocení projektů a stanovení optimálních rozpočtů. Hodnoty neodpovídaly reálným cenám. Například při nákupu vybavení jednotky intenzivní péče v Nemocnici Tábor by optimální cena byla podle indikátorů rady téměř 260 milionů korun. Skutečná cena ale činila 21 milionů,“ uvedla Olga Málková, tisková mluvčí NKÚ.

„Společnost Privamed Plzeň třeba pořídila lůžkový monitor vitálních funkcí za téměř 175 000 korun, zatímco Nemocnice Tábor koupila obdobný přístroj za více než 541 000,“ uvedla další příklad Olga Málková a dodala: „V případě výstavby zdravotnických zařízení byla cena za metr krychlový u jednotlivých příjemců až o 53 procent vyšší, než stanovuje vyhláška.“

Nemocnice také slučovaly nákupy drobných věcí, aby je z dotačního programu mohly hradit. Dotace se vztahovaly na nákupy s cenou přesahující 40 tis. Kč. Takto si nemocnice nechaly proplatit přibližně 8,8 mil. Kč za nábytek, počítače a další vybavení s nízkými pořizovacími cenami.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..