Vláda podpoří České dráhy na úkor soukromníků. Kraje nemusí vypisovat výběrové řízení

Vlak - RegioPartner - České dráhy
Zdroj: Škoda Transportation

Vláda ČR se připravuje ke schválení návrhu přidělení 45 mld. Kč pro kraje na zajištění provozu vlaků. Krajům ovšem nestanovuje podmínku vypsat průhledné výběrové řízení. Peníze tak skončí nejčastěji v černé díře Českých drah (ČD).

Za tři roky skončí 10leté smlouvy o provozu regionálních tratí mezi kraji a Českými drahami a bude se rozhodovat o dalším patnáctiletém období. Kraje mnohdy ovládané socialisty se ale nemají k vypsání výběrových řízení na nového provozovatele spojů – a socialistická vládaj je k tomu také nechce nutit.

Velmi pravděpodobně tak neefektivní státní moloch České dráhy bude moci získat zakázky na provoz regionálních tratí i na další období, na které stát přispěje krajům 45 mld. Kč – třetinu potřebné částky.

„Základním předpokladem takové smlouvy by mělo být vyhlášení otevřených výběrových řízení na jednotlivé provozovatele železničních linek. Svým návrhem však vláda zachovává současný stav, aniž mají soukromí železniční dopravci možnost o dané linky soutěžit,“ kritizuje návrh poslanec a exministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Proti návrhu protestuje i Hospodářská komora ČR: „S uvedeným návrhem řešení nesouhlasíme, neboť znamená nulové inovace, horší služby pro cestující na dalších 15 let, vyšší nároky na krajské rozpočty i státní rozpočet, dlouhodobou finanční zátěž, nulové požadavky na transparentnost. Místo snahy optimalizovat vztah mezi objemem vložených finančních prostředků a kvalitou služeb cestujícím se má odsunout řešení za rok 2034 a mezitím uzavřít regionální železniční trh.“

Zkušenosti z Libereckého, Karlovarského a Jihočeského kraje přitom ukazují, že otevřená soutěž přináší nejen úspory na straně veřejných financí, ale také zkvalitnění služeb a zvýšení zájmu cestujících o železniční dopravu.

Zdroj: iDNES.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..