Tomáš Chrenek jedná o koupi Jesenické nemocnice. Ta se topí ve finančních potížích

Jesenická nemocnice
Zdroj: jesnem.cz

Tomáš Chrenek dlouhodobě plánuje rozšíření nemocniční sítě Agel. Nyní se mu naskytla příležitost a vyjednává se současnými majiteli o koupi Jesenické nemocnice. Ta se v posledních letech potýká s finančními problémy.

Zprávu o jednání miliardáře Tomáše Chrenka o koupi Jesenické nemocnice potvrdil Michael Fischer, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro zdravotnictví, i Adam Kalous, starosta Jesenice. Ani jeden ale informaci nemá přímo od jednajících stran.

„Ta věc mě nijak nepřekvapila. Vše směřovalo už několik let k tomu, že do nemocnice bude muset vstoupit silný hráč, když zpětné zestátnění nevyšlo. A z vedení máme informace, že vyjednává s Agelem,“ potvrdil také zaměstnanec nemocnice, který si nepřál být jmenován.

Jesenická nemocnice je jediná, která nedosáhne na žádné dotace. „Jsme jediní v republice. Existují sice privátní nemocnice, ale ty jsou v pronájmu v krajských nebo městských objektech a v tom případě na dotace dosáhnou. My jsme jediný privátní ústav, který sídlí pouze ve vlastních budovách a pozemcích, takže máme smůlu,“ uvedl Jan Jedlička, spolumajitel nemocnice, a dodal: „Zajišťujeme na Jesenicku nemocniční péči jako jinde krajská či státní zařízení. Přesto jsme diskriminováni.“

Olomoucký kraj má přitom zajímavý přístup k dotační politice. V klidu dává peníze neefektivním státním zdravotnickým zařízením, čímž deformuje konkurenční prostředí, soukromá nemocnice ovšem nemá nárok na nic. „Pokud novým majitelem bude privátní subjekt, byla by to nedovolená veřejná podpora. Změna v přístupu k dotacím je možná pouze tehdy, pokud nemocnici koupí stát a převede ji na kraj, což se nestalo a nestane,“ uvedl Michael Fischer.

Zdroj: iDNES.cz

1 trackback / pingback

  1. Miliardáři Tomáš Chrenek a Marek Dospiva bojují o nemocnici – TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..