Stínové banky bez dohledu spravují 71 bil. USD

Kufr peněz

Banky bez dohledu a jakékoli regulace zvyšují svůj vliv. Za posledních deset let vzrostl majetek v jejich správě o 26 bil. USD na 71 bil. USD. Vyplývá to ze zprávy Výboru pro finanční dohled.

Roli bank přebírají hedgeové fondy a fondy soukromého kapitálu, které nejen nakupují riziková aktiva od bank podléhajících zpřísňujícímu dohledu, ale také poskytují úvěry. Regulátoři chtějí regulovat i tuto oblast.

„Když se zvýší nároky na regulované banky, je třeba se lépe podívat na sektor, který je regulován slabě, popřípadě vůbec ne,“ uvedla Elke Königová, šéfka německého bankovního dohledu. Německo téma stínového bankovnictví prosadilo jako téma při jednání zemí G20.

Neregulovaný sektor od bankovních institucí v letošním roce nakoupí podle studie PwC aktiva v hodnotě 80 mld. USD. „Když se banky chtějí zbavovat své zátěže, stavějí se kupující do fronty,“ hodnotil situaci Nathan Flanders z ratingové agentury Fitch.

„Nejdůležitější není rozsah paralelního bankovního sektoru, ale spíše případy neschopnosti splácet, které zpochybňují solventnost neformálních poskytovatelů půjček, a tedy věřitelů na konci celého řetězu,“ uvádí studie Čínské akademie sociálních věd, podle níž je objem půjček poskytnutých stínovými bankami 3,1 bil. EUR.

Zdroj: iHNed.cz

1 trackback / pingback

  1. Zisk 1000 největších bank světa: 920 mld. USD | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..