Státní rozpočet v červenci 2016: Rekordní přebytek 75,6 mld. Kč

ČNB - peníze - koruny - CZK
Zdroj: ČNB.cz

Stát hospodařil v červenci 2016 s rekordním přebytkem státního rozpočtu ve výši 75,6 mld. Kč. Zlepšení je dáno především 8,2% růstem výběru daní díky ekonomickému růstu, který se promítl i do mezd. V červnu dosáhl přebytek na 40,6 mld. Kč.

„U daně z příjmu fyzických osob a sociálního pojištění je důvodem zlepšení na trhu práce, které nutí firmy zvyšovat mzdy svým zaměstnancům (to zároveň umožnuje ekonomický růst). Pomáhají i vyšší mzdy státních zaměstnanců. Vyšší výběr daně z příjmu právnických osob vysvětluje výjimečný loňský rok, které zvýšilo firmám zisky, a tak i zálohy na daň. Zajímavostí je, že letos už ziskovost firem klesá právě na úkor růstu mezd,“ komentuje vyšší výběr daní Marek Dřímal, ekonom Komerční banky.

Meziročně poklesly i výdaje státního rozpočtu. Za prvních sedm měsíců letošního roku stát utratil 686,79 mld. Kč, což představuje snížení o 2,7 %. Plán byl ale výrazně ambicióznější. „Rozpočet po změnách počítá s poklesem výdajů proti skutečnosti 2015 o 3,5 %,“ uvádí zpráva MF ČR.

„Dnešní čísla naznačují, že by rozpočet mohl vykázat ještě lepší výsledek, než námi předpokládaný schodek 35 miliard korun (oproti stále oficiálnímu cíli 70 miliard). Skutečná bilance bude ale záviset na případných mimořádných výdajích vlády,“ doplnil Marek Dřímal.

Zdroj: MF ČR, Komerční banka

1 trackback / pingback

  1. Státní rozpočet v červenci 2017: Přebytek 25 mld. Kč - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..