Státní rozpočet v červenci 2017: Přebytek 25 mld. Kč

Peníze - koruny pod lupou - CZK
Zdroj: ČNB

Státní rozpočet v červenci 2017 dosáhl přebytku 25 mld. Kč. Výsledek odpovídá předvolebnímu utrácení politiků. V loňském roce byl červencový rozpočet v přebytku 75,6 mld. Kč.

Za meziročním propadem přebytku dle ministerstva financí stojí příliv peněz z evropských fondů v loňském roce. „Hospodaření státního rozpočtu v letošním roce očištěné na příjmové i výdajové straně o prostředky z rozpočtu EU a FM by skončilo přebytkem ve výši 5,6 mld. Kč (ve stejném období roku 2016 by takto očištěný výsledek představoval schodek ve výši 8,4 mld. Kč),“ uvádí MF ČR.

„Nová protikuřácká opatření na příjmy státu vliv nemají. Jednak je zatím brzo, aby zákaz kouření v restauracích výběr spotřební daně ovlivnil (kolky se kupují dopředu), ale i v dlouhodobějším horizontu se nedomníváme, že by spotřeba cigaret nějak výrazněji klesala,“ uvádí Marek Dřímal, analytik Komerční banky, k obavám ze snížení příjmů ze spotřební daně vlivem zákazu kouření v restauracích.

„Na konci roku nadále očekáváme schodek 45 miliard korun. V druhé polovině roku tradičně výdaje státu rostou,“ dodal Marek Dřímal.

Zdroj: MF ČR

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..