Ovocnáři a zelináři chtějí kompenzace za sankce. Požadují 21 mil. Kč

Ovoce

Odvetné ruské sankce zakázaly dovoz mnohých zemědělských produktů z Evropské unie do Ruska. Za ušlý zisk a ztrátu ruského trhu požadují čeští pěstitelé kompenzace ve výši 21 mil. Kč. O kompenzace zatím požádalo 23 pěstitelů.

Celkové letošní přímé škody z odvetného ruského embarga by se pro zelináře a ovocnáře mohly vyšplhat až na 300 mil. Kč. Nepřímé by mohly dosáhnout až 1,5 mld. Kč, neboť i český trh zaplaví nevyvezené přebytky z ostatních evropských zemích.

Evropská komise vyčlenila na kompenzace zemědělcům 125 mil. EUR (cca 3,5 mld. Kč). „Nikdo ze zemědělců neočekává stoprocentní kompenzace, to ani náhodou, ale měli bychom se bavit minimálně o půlmiliardě až miliardě euro, které bychom měli v příštích měsících uvolnit na to, ať se nám ten trh v některých komoditách úplně nerozsype,“ prohlásil Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zemědělství.

Ministr zemědělství připravuje další reklamní kampaň na podporu českých potravin. Za akci České Vánoce s regionální potravinou chce vydat 50 mil. Kč.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..