Miloš Zeman: Euro v Česku může být od roku 2017

Bankovky euro

České vlády se dělí na „proevropské“ a „ty ostatní“. Proevropské se vyznačují pozitivním vztahem k evropské měně euro. Jeho přijetí ale vždy situují až za konec aktuálního volebního období. Podle prezidenta republiky Miloše Zemana je možné euro přijmout již v roce 2017.

„Nestačí ale mít euro jen v programu, je nutné pro to také něco dělat, to znamená stanovit plán přijetí eura, stanovit termín přijetí eura a zvolit strategii přechodu z koruny na euro,“ řekl Miloš Zeman a dodal: „Já sám se domnívám, že se to dá stihnout do roku 2017, doufejme, že se to podaří.“

Hlavní důvod pro přijetí eura co nejdříve je skutečnost, že Česká republika je exportní zemí. Export a zahraniční investice jsou závislé především na jistotě, kterou společná měna poskytne lépe než česká koruna.

Společná měna euro navíc neohrožuje národní ekonomiku. „Naopak pomáhá jejich hospodářskému rozvoji, zatímco země, které mají národní měny se často dostávají do potíží. Třeba na Islandu se národní měna znehodnotila o 70 procent,“ prohlásil Miloš Zeman.

Proti společné měně se staví především ODS, naopak jejím největším zastáncem je ČSSD. Pro euro jsou ale také ANO a TOP 09.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

4 trackbacky / pingbacky

  1. Miloš Zeman ohrožuje export za miliardy korun. Svými výroky o islámu | TěžkýPrachy.cz
  2. Miloš Zeman: ČNB se bojí o kompetence. Proto oslabila korunu | TěžkýPrachy.cz
  3. ČNB odmítá kritiku Miloše Zemana. Oslabení koruny a přijetí eura spolu nesouvisí | TěžkýPrachy.cz
  4. Českou republiku předběhla i Litva. Je 19. členem eurozóny | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..