Češi nemají rádi bohaté. Prý jsou namyšlení a chovají se povýšeně

Kufr peněz - peníze - USD
Zdroj: sxc.hu

Komunistická éra se zapsala nesmazatelně do myšlení lidí. Podle průzkumu agentury Ipsos stále zaujímá 77 % z 500 dotázaných Čechů negativní postoj vůči bohatým.

„Už na začátku 90. let se dělaly výzkumy na téma vnímání bohatství a chudoby ve společnosti, které ukázaly významné geopolitické rozdíly. Ve státech východní Evropy v nich byli majetní lidé obecně vnímáni spíše negativně s tím, že za jejich bohatství mohly externí vlivy typu kontaktů, dobré pozice nebo využívání děr v zákonech,“ komentoval výsledky průzkumu Jan Sládek, sociolog Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, a dodal: Naopak na západě jsou některá bohatství vnímána jako výsledek práce různých generací a vyšší vrstva je vedena tak, aby skutečně působila jako elita.“

Lidé dotázaní v průzkumu si navíc myslí, že se Češi k bohatým chovají závistivě (89 %). Zároveň je ale 3/5 dotázaných přesvědčeno, že bohatým není co závidět. Přesto by se lidé bohatými chtěli stát. Kdyby se jim to podařilo, větší obnos by před okolím zatajili (91 %).

Zdroj: Lidovky.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..