Europoslanec Miroslav Ransdorf (KSČM) byl ve čtvrtek spolu se třemi Slováky zadržen švýcarskou policií. Podle dostupných informací se pokoušeli na falešné doklady převést 350 mil. EUR.
Komunista Miroslav Ransdorf tvrdí, že peníze z dědictví Čecha V. H. převádět nechtěli, ale chtěli se pouze přeptat, jestli švýcarská banka Zürcher Kantonalbank obdržela od dědice dopis a zda již odpověděla. „Skutečně jsem do banky šel pouze s dokumenty, které mi byly předtím předány panem P. G., abych zjistil, zda je o dané věci něco bance známo a proč údajně neodpověděla na dopis, který jí měl postižený poslat. To šlo rychle vyřešit a předpokládal jsem, že zjistí, jak co je,“ uvedl Miroslav Ransdorf serveru ParlamentníListy.cz.
Peníze měli být dědictvím V. H. po tetě, jejíž manžel zemřel v Brazílii, kde vlastnil továrnu na čokoládu. „S tím dědicem byli v kontaktu necelý rok, chtěli mu pomoci. Získal obrovské dědictví a švýcarská banka s ním deset let nemluvila. Ty peníze, to je dědictví. Celý ten majetek mu odkázala jeho velmi bohatá teta, když zemřel její manžel v Brazílii, kde měl firmu Nestlé,“ sdělila pro iDNES.cz matka podnikatele Juraje Hajdu, který je druhým zadrženým a podezřelým z podvodu.
Dalším z obviněných je Peter Guzmický, bývalý starosta slovenské obce Ivanka, který byl v minulosti obviněn z nelegálního nakládání s pozemky. Peter Guzmický zůstává posledním ze čtveřice zadržených, který je stále ve vazbě.
Současný starosta Ivanky Ľuboš Gál prý dokumenty před dvěma lety viděl, ale nepovažoval je za dostatečně věrohodné. Podle nich mělo jít ale o nacistické peníze. „Líčili mi to tak, že ten nacistický pohlavár již dávno nežije a V. H. má být jeho jediný dědic. Část peněz na účtu měla být ze zbrojařského průmyslu a část z patentů,“ uvedl Ľuboš Gál. To ale obvinění odmítají.
„Nikdo z nás si není schopen ověřit, zda, když mu kdokoliv cokoliv předá, se nejedná o podvod. Musí částečně důvěřovat a dle možností si údaje i prověřit. Vzhledem k tomu, že jsem však nepodnikl jakýkoliv krok k tomu, aby došlo k výplatě jakýchkoliv finančních prostředků, bylo riziko předložení falešných dokladů relativně malé,“ sdělil Miroslav Ransdorf pro ParlamentníListy.cz a dodal: „Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával.“
Podělte se o svůj názor