Zrušení poplatků v nemocnicích byla chyba. ANO a KDU-ČSL je chtějí zpět

Operační sál - nemocnice - zdravotnictví
Zdroj: sxc.hu

Sociální demokracie (ČSSD) si splnila svůj předvolební slib a zrušila za podpory koalice poplatky pacientů v nemocnici. „Současný systém financování českého zdravotnictví není dlouhodobě udržitelný. Je nutné posílit motivaci pacienta starat se o své zdraví a využívat zdravotní péči racionálně,“ uvedl Andrej Babiš (ANO), místopředseda vlády a ministr financí.

Znovuzavedení poplatků v nemocnicích podporuje i KDU-ČSL. „Poplatek má své opodstatnění a je běžný všude ve světě,“ uvedl Ludvík Hovorka, odborník KDU-ČSL na zdravotnictví.

Na populistickém zrušení poplatků pacientů ovšem tvrdošíjně trvá ČSSD, která by při jejich návratu ztratila významné politické body. „Nebudeme podporovat návrhy, které by zvyšovaly spoluúčast pacientů,“ trvá na bezplatné péči premiér Bohuslav Sobotka.

Poplatky pacientů přinesly do českého zdravotnického systému 5 mld. Kč ročně. Navíc snížily nadužívání zdravotní péče. Cesta, jak je dostat znovu zpět alespoň v nemocnicích, existuje i navzdory odmítnutí poplatků Ústavním soudem. „Pojišťovny přestanou platit lidem cokoliv jiného než samotné léčení,“ navrhuje Ondřej Dostál, právník Platformy zdravotních pojištěnců a poradce Ludvíka Hovorky.

Zdroj: iHNed.cz

1 trackback / pingback

  1. Zázračný lék na rakovinu: Léčba vyjde na 3,2 mil. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..