Rychlejší oprava dálnice D1 u Jihlavy přijde až na 2,5 mil. Kč. ŘSD bude muset vrátit evropské dotace

Mýtná brána - Kapsch

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozhodlo o změně technologie při opravě dálnice D1 u Jihlavy. Místo cemeno-betonového povrchu nechalo nalít asfalt. To může znamenat vrácení dotací až ve výši 2,5 mil. Kč zpět do Evropské unie.

Důvodem pro změnu technologie bylo zrychlení výstavby a zkrácení uzavírky úseku dálnice D1 u Jihlavy. O to požádal hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD). „Urychlení stavby ulevilo mnoha řidičům, zvláště v letní sezoně,“ uvedl Jan Rýdl, tiskový mluvčí ŘSD.

Změnou technologie byl ale porušen zákon o zadávání veřejných zakázek a zdůvodnění podle Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) prý není dostatečné. „Zkrácení uzavírky bez dalšího není legitimním důvodem,“ sdělil Tomáš Čolek, šéf SFDI. Fond přitom kontroluje správné čerpání dotací z Evropské unie.

„Krok ŘSD prospěl dobré věci. Ale tohle je přesně typicky české. Místo abychom byli spokojení, budeme se ve všem rýpat a hledat sebemenší problém, abychom nakonec o peníze úplně přišli,“ hájí krok ŘSD Jiří Běhounek.

Na vratkách dotací na dopravní stavby již Česko přišlo přibližně o 10 mld. Kč. Vratka za úsek D1 u Jihlavy je tak spíš třešničkou na dortu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..