Nižší DPH přijde na 4,2 mld. Kč. Stojí za to léky a knihy?

Batole

Třetí sazba DPH na léky, dětskou výživu a knihy přijdou veřejné rozpočty na 4,2 mld. Kč. Nejedná se jen o státní rozpočet, ale i rozpočty krajů a obcí, kterým zhorší stát zavedením nižší sazby daně z přidané hodnoty financování.

„Zavedení třetí sazby by podle našich předběžných propočtů znamenalo propad příjmů o 4,2 miliardy korun. Jde ale o veřejné rozpočty, nikoli jen státní rozpočet,“ uvedla por Hospodářské noviny Simona Hornochová, náměstkyně ministra financí.

Třetí sazba DPH dopadne na rozpočty krajů a obcí tíhou přibližně 1,4 mld. Kč.

Největší dopad bude mít snížení sazby daně u léků (výpadek příjmů 3,8 mld. Kč), nižší je u knih (250 mil. Kč) a dětské výživy (150 mil. Kč). Pokud by byly do nižší sazby ve výši 10 % oproti současným 15 % zařazeny i dětské pleny, znamenalo by to zvýšení výpadku příjmů o dalších 250 mil. Kč.

„Záleží na rozhodnutí vlády, zda se rozhodne přeřadit dětské pleny z dnešní základní sazby do snížené. Je ovšem třeba přiznat, že uplatňování snížené sazby DPH na plenky je podle účinné legislativy EU nepřípustné,“ sdělila Simona Hornochová.

Zařazení dětských plen do nižší sazby daně je populistickým krokem. Zní politicky dobře, ale záměr, s nímž je prosazováno, je nesmyslný. Chudé domácnosti nemusí využívat jednorázové pleny, ale mohou přejít na pleny hadrové, které jsou navíc pro vývoj kojenců zdravější.

Zdroj: iHNed.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Pozemek na rodinný dům kupte letos. Příští rok zaplatíte DPH | TěžkýPrachy.cz
  2. Parlamentní kolorit dopadá na podnikatele. Dosud nevědí, jaké daně zaplatí za pár dní | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..