Pozemek na rodinný dům kupte letos. Příští rok zaplatíte DPH

Jaro v horách - pozemek

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nechal připravit návrh změny zákona o dani z přidané hodnoty. Ta by se podle úpravy měla platit i z pozemků, u nichž vznikají stavby v souvislosti s plánovanou novostavbou. Řeší se jen, zda sazba daně bude základní (21 %), nebo snížená (10 %).

„Po Novém roce cena těchto pozemků vyskočí o mnoho set tisíc korun,“ uvedl k návrhu Evžen Korec, majitel společnosti Ekospol. Např. v okolí prahy stojí pozemek pro výstavbu rodinného domu 4 – 5 mil. Kč. Zavedení DPH na tyto pozemky by je zdražilo podle Evžena Korce přibližně o 600 až 750 tis. Kč.

Návrh obsahuje ale řadu nejasností.  „Návrh je zcela neurčitý hned v několika bodech. Zaprvé není určené, kdy má být plánovaná stavba zhotovena. Zadruhé chybí jasná definice pojmů okolí pozemku a stavebních prací. Okolím se může myslet rozsah deseti metrů, ale i půl kilometru,“ hodnotil návrh Ondřej Havle, daňový poradce z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.

Od letošního roku se již platí daň z přidané hodnoty z pozemků pod stavbami ve výši 21 %. To vedlo ke zdražení levnějších nemovitostí. U dražších bytů se ale změna neprojevila.

Zdroj: E15.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..