Julius Šuman: Andrej Babiš připravil stát za působení na MF ČR o 300 mil. Kč na daních

Andrej Babiš, 1. místopředseda vlády a ministr financí
Zdroj: MF ČR

Analýza skupiny Julius Šuman ukazuje, že (dnes již bývalý) ministr financí Andrej Babiš (ANO) připravil stát za svého působení na ministerstvu financí o 300 mil. Kč na dani z příjmů.

Peníze měl Andrej Babiš „vyprat“ prostřednictvím společnosti Iomba ze skupiny Agrofert, která sídlí v daňovém ráji. Iomba je ztrátová a nebonitní společnost. „Přesto v roce 2013 kupuje jediný akcionář firmy Imoba, tedy Agrofert Holding (respektive jeho jediný akcionář Babiš) další upsané akcie, tentokrát ve výši osm miliard korun,“ uvádí analýza.

Základní jmění společnosti Iomba po navýšení narostlo na 10,432 mld. Kč. Firmu pak převedl na společnost Synbiol, také ze skupiny Agrofert. „Tato transakce z hlediska firmy Agrofert Holding je ekonomicky naprosto nesmyslná a sebepoškozující. Poté, co poskytl miliardové půjčky a odkoupil bezcenné akcie za celkem deset miliard korun, ji převede na jiný hospodářský subjekt, aniž by vyžadoval odpovídající odstupné,“ upozorňuje analýza.

Společnost Iomba následně vyplatila Andreji Babišovi 2,03 mld. Kč. „Pokud by si je vyplatil jako přímou dividendu z Agrofertu, musel by zaplatit patnáctiprocentní daň. Tím připravil stát minimálně o 300 milionů korun,“ uzavírá analýza. Pokud by vyplatil celé základní jmění, připravil by stát o více než 1,5 mld. Kč.

Zdroj: E15.cz

1 trackback / pingback

  1. ANO, je líp! Majetek Andreje Babiše z 5 let vzrostl ze 40 mld. Kč na 88 mld. Kč - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..