Google čelí žalobě. Zneužil dominantní postavení?

Google

Google čelí v USA žalobě o zneužití dominantního postavení za svůj mobilní operační systém Android. Po evropské žalobě o zneužívání vyhledávání k propagaci vlastních služeb a znevýhodňování konkurence se jedná o druhou žalobu.

Terčem kritiky v USA se stala smlouva o distribuci mobilních aplikací (MADA, Mobile Application Distribution Agreement). „MADA je smlouva, která omezuje obchod a je navržená tak, aby zajistila pokračování a rozšíření monopolů v oblasti vyhledávání a mobilního vyhledávání,“stojí v podané žalobě.

Google se ale brání: „Kdokoli může používat Android bez Googlu a kdokoli může používat Google bez Androidu. Uvedení Androidu způsobilo větší konkurenci mezi výrobci chytrých telefonů a přineslo uživatelům větší možnost výběru s nižšími cenami.“ Ke zneužití dominantního postavení tak podle něj nedochází.

Dominantní postavení ale podle Michala Feixe, ředitele Seznam.cz, Google zneužívá: „Z praxe víme, jak nereálné je mít v telefonech s Androidem předinstalovány třeba jak Mapy od Googlu, tak naše Mapy.cz.“

Na podmínky smlouvy MADA bylo upozorněno při soudním sporu mezi společností Apple a Samsung, v němž již padl rozsudek. Obě společnosti musí zaplatit odškodné. Samsung porušil dva patenty společnosti Apple a musí mu uhradit náhradu 119,6 mil. USD (cca 2,4 mld. Kč). Ovšem i Apple porušil alespoň jeden patent společnosti Samsung. Jeho odškodné je ale řádově nižší, musí zaplatit 158 400 USD (cca 3,1 mil. Kč).

Zdroj: iHNed.cz, FinančníNoviny.cz

4 trackbacky / pingbacky

  1. Allianz se bojí Googlu a Facebooku. Mohou se stát její konkurencí | TěžkýPrachy.cz
  2. Google je nejcennější značkou. A hodlá expandovat | TěžkýPrachy.cz
  3. Samsung chce BlackBerry. Zaplatí až 7,5 mld. USD | TěžkýPrachy.cz
  4. Seznam.cz úspěšně proti Google. Vydělal 1,14 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..