Za zabití dítěte na silnici odškodné až 10 mil. Kč

Dopravní nehoda - rozbitý automobil
Zdroj: sxc.hu

Soudy pod novým občanským zákoníkem mají volné ruce při stanovování odškodného při zabití člena rodiny. Nejvyšší odškodné bylo dosud stanoveno na 10 mil. Kč. To ale pojišťovna odmítla z povinného ručení proplatit.

Vladimír Prášil zabil při autonehodě 12letého chlapce. Soud mu uložil podmínku a náhradu újmy rodičům ve výši 10 mil. Kč. Přestože se proti původnímu rozsudku odvolal, částku nerozporoval. Počítal s tím, že ji uhradí pojišťovna z povinného ručení. ČSOB Pojišťovna ale vyplatila pouze 1 mil. Kč. Důvodem bylo, že se o výši odškodného nesoudil.

„Naše pojišťovna není automaticky povinna poskytnout pozůstalým pojistné plnění v nesprávné výši,“ uvedl Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Nejdůležitější v takovém případě je komunikace s pojišťovnou. Ta může případ posoudit a rozhodnout, zda má smysl se proti částce odškodného odvolávat.

Náhrady za tělesné újmy a za smrt z rukou řidiče či lékaře se zvýšily s novým občanským zákoníkem. A pravděpodobně ještě dále porostou. „Jedná se o zážitek tak vysoké intenzity, že se nesmazatelně vryje do paměti a zůstane v ní až do konce života,“ zdůvodnil soudce Ladislav Sobotka výši přiznaného odškodného v případu usmrceného chlapce.

Zdroj: iHNed.cz

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..