Vyrovnaný státní rozpočet v Česku? Možná v roce 2017

Peníze ČNB

Podaří-li se vládě úspěšně realizovat opatření pro výběr daní, bude již v roce 2017 stát hospodařit s vyrovnaným rozpočtem.

„My potřebujeme systémové opatření na výběr daní. A my potřebujeme investovat, navyšovat výdaje. A já jsem o tom přesvědčen, že to, co my máme připravené, tak v roce 2017 určitě budeme přebytkoví,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO) v Otázkách Václava Moravce, ale vzápětí se opravil: „Ne přebytkoví, pardon, v podstatě se dostaneme do fáze, kde budeme moci mít vyrovnaný rozpočet.“

Pokud by současná vláda naplňovala ambiciózní cíl vyrovnaného rozpočtu, získala by podporu i TOP 09. „Stabilní finanční strategie ČR je mnohem důležitější než naše vzájemné škorpení a my vám to nabízíme zcela upřímně bez jakýchkoli postranních úmyslů,“ uvedl Miroslav Kalousek (TOP 09).

Andrej Babiš počítá v následujících dvou letech s celkovým deficitem 200 mld. Kč. Pokud ho nepřekročí, zůstane státní dluh na současné úrovni 1,683 bil. Kč„Protože já jsem zavedl restriktivní řízení likvidity státu. To znamená, že ty dluhopisy, které byly emitovány předtím, nám bohatě stačí na to, i když vykážeme 200 miliard deficit,“ uvedl Andrej Babiš.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..