Stanislav Gross lhal. Teď přiznal, že peníze nedostal od chudého strýčka

Stanislav Gross (bývalý premiér za ČSSD)

Stanislav Gross v pořadu 168 hodin České televize přiznal, že lhal o původu peněz. Barrandovský byt si prý koupil z poslaneckých náhrad, ale bál se to přiznat.

„Naprostá většina z nich byly vymyšlené věci, ale některé měly racionální základ. Třeba kolem mého bytu jsem nemluvil úplně otevřeně,“ uvedl Stanislav Gross v pořadu.

Po odchodu z politiky, k němuž ho přinutily lži o původu majetku, zázračně zbohatl. Koupil akcie, na nichž vydělal 80 mil. Kč. „Jsem přesvědčený o tom, že se nemám za co stydět. Jedna věc je pohled morální a druhá věc je pohled z hlediska zákona,“ říká v dokumentu.

Na prohlášení Stanislava Grosse reagovali již politici. Jeho bývalí stoupenci omluvu zpravidla přijímají. „Já jsem už ve svojí knize napsal, že to tak nejspíš bylo, že to hradil z poslaneckých náhrad. Takže pro mě to žádné překvapení není. Myslím, že by se měli omluvit i jiní za jiné a horší věci, než je toto zalhání, které, jak se ukázalo, bylo poměrně nevinné,“ uvedl Jiří Paroubek (dnes LEV 21, dříve ČSSD).

„Je borec, že to přiznal, a že si chce trochu očistit svědomí,“ soudí František Bublan (ČSSD), který byl v Grossově vládě ministrem vnitra.

Naopak jeho oponenti omluvu nepřijímají. „Je naprosto kuriózní, že se někdo jako Stanislav Gross vůbec mohl stát předsedou vlády. Chápu to stále méně a méně, čím více a více času od té doby uplynulo. Pokud je to jeho vyjádření způsobeno nějakým aktuálním zdravotním stavem, tak bych se tomu samozřejmě nerad nějak vysmíval. Platit byt z poslaneckých náhrad by se ale určitě nemělo. Jestli to má být nyní omluva, že si tenkrát koupil byt z poslaneckých náhrad, a že je to vlastně v pořádku, tak to tedy v pořádku není,“ řekl Jan Zahradil (ODS), který byl v době Grossovy vlády v opozici.

Ještě tvrdší byl Marek Benda: „Mám pocit, že si z nás dělá blázny. Jeho vysvětlení nepokládám za pravděpodobné. Možná, že omluvu myslí vážně, ale i nadále odmítá přiznat, že si s největší pravděpodobností vydělával tak, jak neměl.“

Zdrženlivější je prezident republiky Miloš Zeman, který Stanislava Grosse do vrcholné politiky přivedl: „Jde o osobní zpověď bývalého premiéra a je nyní na občanech ČR, aby toto vystoupení zhodnotili a případně jeho slova přijali nebo odmítli.“

Zdroj: Lidovky.cz, iDNES.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..