Německý soud: Poplatek za sjednání úvěru je nepřípustný

Váhy

Německý soudní dvůr dnes prohlásil další bankovní poplatek za nepřípustný. Po poplatku za vedení úvěrového účtu nesmí banky účtovat ani poplatek za sjednání úvěru.

Banky sjednávají úvěr s klientem z vlastního zájmu, proto je podle Spolkového soudního dvoru (Bundesgerichtshof) účtování poplatku za sjednání úvěru nepřípustné. Rozhodl tak v soudních přích klientů proti Postbank a Essener National-Bank. Spotřebitelské organizace vyzývají klienty s úvěrovými smlouvami uzavřenými po roce 2011, aby žádali poplatky zpět.

V roce 2011 v Německu soud rozhodl, že je nepřípustné účtování poplatku za vedení úvěrového účtu. Důvodem je jeho neurčitost a skutečnost, že se jedná o technický účet vedený ve prospěch banky k zaúčtování úvěrových operací. Na základě tohoto německého soudního rozhodnutí se zvedla vlna žalob českých občanů vůči bankám, kteří požadovali vrácení poplatků zpět.

Soudní rozhodnutí v Česku je ale odlišné od německého. Nejprve Ústavní soud rozhodl ve prospěch bank a následně ve sjednocujícím stanovisku se za banky postavil i Nejvyšší soud.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..