Na Krymu jde o těžký prachy. Putin chce ropu za 200 USD

Těžba ropy

Rusko stojí o Krym. Důvodem ale nemusí být „snaha ochránit ruské občany“ ani přemrštěná touha po expanzi. Za vším hledej prachy. A u krymské okupace se skrývají v ropě.

„Sunité jsou podporovány Saudy (=jejich ropou). A pokud by se podařilo zapojit do sunitsko-šíitského napětí ještě aktivněji Irán, tak ropa by rychle vystoupala na 200 dolarů za barel. To by byla Nirvána pro Rusko ve spojení se zvýšení závislosti Evropy, Číny a Japonska na ruské ropě při výpadku té saudské,“ uvádí v jedné analýze David Navrátil z České spořitelny.

Zvýšit neklid na blízkém východě může Rusko právě prostřednictvím Krymu. Přes něj může Rusko snadno dodávat zbraně a podporovat nepokoje mezi Sunity a Šíity. Šíité navíc podporují rebelie v Čečensku a Dagestánu a dodávkami zbraní Sunitům by se jim mohlo Rusko pomstít.

Nepokoje na blízkém východě vždy vedou k růstu cen ropy, protože místní producenti ovládají významné množství černého zlata.

Ovšem u Krymu zůstat nemusí. Podle jeho ekonomického exporadce Andreje Illarionova chce Vladimír Putin „chránit to, co mu patřilo a co patřilo jeho předchůdcům“. Má jedinou radu: ukázat Putinovi vojenskou sílu. „Jedinou odpovědí na čistou agresi je demonstrace připravenosti ke kolektivní obraně,“ uvedl. Nijaké sankce z Evropy i Ameriky jen podporují další apetit ruského vládce, který expanzivní vojenskou politiku již zahájil. Následovat mohou pobaltské státy, Bělorusko, ale také i Finsko.

1 trackback / pingback

  1. Ukrajina má těžkou hlavu. Rusko jí vyhrožuje | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..