Kyperská firma požaduje po České republice 335 mld. Kč. Dokumenty prý podepsal Václav Klaus

Peníze - americký dolar - USD - brýle
Zdroj: sxc.hu

Kyperská společnost Prudeno Investments žaluje Českou republiku o částku 335 mld. Kč za poradenství při výstavbě dálnic. Smlouvu měl v roce 1991 podepsat někdejší ministr financí Václav Klaus a jeho tehdejší náměstek Ivan Kočárník. Česká strana popírá autentičnost podpisů.

V první instanci žalobu zamítl Obvodní soud pro Prahu 1. „Rozsudek soudu nám dal za pravdu a my uděláme vše pro to, abychom práva státu obhájili a dokázali, že nároky protistrany nejsou oprávněné. V dalších případech takto naši právníci vloni uhájili pro stát 41 miliard korun,“ uvedla Kateřina Arajmu, generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Požadovaná částka rostla v průběhu času. V květnu 2002 se o 290 mil. USD přihlásil Erich K. Freiler, který ji požadoval na základě neuhrazené pohledávky z roku 1991. V červenci 2002 již včetně penále požadoval téměř 0,5 mld. USD. Nyní se kyperská společnost soudí o 13,9 mld. USD, tedy přibližně 335 mld. Kč.

Zatím největší soudní spor, který český stát prohrál, se týkal televize Nova za 10 mld. Kč a zkrachovalé IPB, u níž z původně požadovaných 40 mld. Kč stát zaplatil méně než 4 mld. Kč.

Zdroj: Lidovky.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..