Fond pojištění vkladů letos vyplatil 14,82 mld. Kč. Za družstevní záložny

WPB Capital

Dvě zkrachovalé družstevní záložny stály Fond pojištění vkladů (FPV) v letošním roce 14,82 mld. Kč. Fond vyplatil i druhou největší náhradu vkladů v historii – 12,02 mld. Kč za Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) a čtvrtou nejvyšší 2,8 mld. Kč za WPB Capital.

Klienti zkrachovalých družstevních záložen si ještě nevyzvedli veškeré vklady. „Přes 3000 klientů WPB Capital si svoji náhradu vkladů dosud nevyzvedlo. Je mezi nimi například i desítka těch, kteří mají nárok na částku vyšší než 2,5 milionu Kč,“ uvedla Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka FPV.

Fond pojištění vkladů má i po letošních výplatách k dispozici ještě přibližně 18 mld. Kč. Přesto se od ledna zvyšují čtvrtletní příspěvky družstevních záložen do FPV z 0,04 % na 0,08 % z objemu pojištěných vkladů. To by Fondu mělo přinést přibližně 40 mil. Kč ročně navíc.

Družstevní záložny se dočkají i dalších omezení svého podnikání. Od 1. 1. 2018 nebudou smět poskytovat úvěry přesahující 30 mil. Kč pro jednoho člena, a pokud jejich bilanční suma dosáhne 5 mld. Kč, budou nuceni k transformaci na banku.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..