Evropská unie připravuje nové sankce vůči Rusko. Bohuslav Sobotka se bojí odvety

Bohuslav Sobotka (ČSSD) - premiér - vinohrad

Evropská unie připravuje rozšíření sankcí vůči agresivnímu Rusku, které vyhrotilo situaci na Ukrajině. Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ale obává odvetných opatření, která by mohla poškodit i Českou republiku.

„Na rozdíl od ODS a TOP 09 já se na eskalaci sankcí netěším a uvědomuji si rizika, která to může přinést. Nemyslím si, že je to řešení krize na Ukrajině, pokud se budou neustále eskalovat hospodářské sankce,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na návrh svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Tu chtějí svolat ODS a TOP 09 kvůli „rezervovanému postoji premiéra vůči účinnosti sankcí“.

V návrhu nových sankcí se nejen rozšiřují již uvalené sankce např. na zboží dvojího určení (tedy takového, které je možné využít jak k civilním, tak k vojenským účelům), přístup ruských státních firem na kapitálový trh nebo seznam osob se zákazem vstupu do Evropské unie, ale plánuje se zavedení i nových. Mezi nimi by mohlo být pozastavení členství Ruska v mezinárodních sportovních institucích, čímž by přišlo i o pořadatelství mistrovství světa v kopané.

„My v tuto chvíli nejsme schopni odhadnout, jaké dopady bude mít další vlna sankcí, které bude Rusko adresovat směrem k zemím EU. V tom je ten největší problém,“ varoval Bohuslav Sobotka.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..