ECB rozjede rotačky na plno. Bude nakupovat státní dluhopisy ve velkém

Ruličky peněz - euro

Guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi chce spustit rozsáhlý program nákupu státních dluhopisů. To by znamenalo tisk eur ve velkém ve snaze o podporu evropské ekonomiky. Zahájen by mohl být již v lednu 2015.

Plamenná řeč Maria Draghi na pátečním setkání bankéřů ve Frankfurtu za zahájení kvantitativního uvolňování vedla k oslabení eura vůči dolaru o 1 %, italské dluhopisy podražily na svá maxima a německé akcie se vrátily na předříjnová maxima.

Výsledek nákupu vládních dluhopisů ve Evropě ale nemusí mít zdaleka takový efekt, jaký měla obdobná akce ve Spojených státech. „Efekty mohou být slabé kvůli odlišnému způsobu firemního financování, rozdílnému složení bohatství domácností i odlišným zvyklostem v Evropě,“ uvedl Petr Hlinomaz z BH Securities.  „Vůči efektivitě programu jsem skeptický. Řada zemí v eurozóně si nyní půjčuje za historicky nejnižší ceny a není žádný důvod, aby se do fronty na vládní bondy stavěla ještě ECB,“ sdělil Klaas Knot, úředník nizozemské centrální banky.

Zdroj: E15.cz

3 trackbacky / pingbacky

  1. ECB tiskne peníze. Za první týden nakoupila dluhopisy za 9,75 mld. EUR | TěžkýPrachy.cz
  2. ČNB rozdávala pokuty. BH Securities zaplatí 10 mil. Kč | TěžkýPrachy.cz
  3. Nejmocnější lidé světového byznysu: Janet Yellenová, Si Ťin-pching a Tim Cook | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..