Byznys za miliardy. Plastového odpadu se vyvezlo za 1,4 mld. Kč

Plastový odpad

Vývoz plastového odpadu z Česka roste. V loňském roce ho bylo vyvezeno za 1,4 mld. Kč. Nejvíce do Německa, Slovenska, Polska a Číny.

Ještě v roce 2009 činil vývoz plastového odpadu 520 mil. Kč. Finanční krize a následná recese se promítla i v tomto oboru, kdy klesla poptávka.  „V posledních dvou až třech letech se však situace opět postupně zlepšuje,“ uvedl Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství.

Největším odběratelem českého tříděného plastu je Německo. V loňském roce odebralo odpad za 439 mil. Kč. Významným odběratelem je Čína. „Po zboží z automobilového průmyslu patří právě plastové odpady k nejčastějšímu zboží, které do Číny vozíme,“ sdělil Martin Feifrlík, spolumajitel logistické společnosti Spedica.

Cena plastového odpadu se liší podle jeho druhu. Pohybuje se od 500 Kč do 21 tis. Kč za tunu. Poptávka po něm by navíc v příštích letech měla růst. „Globální poptávka po recyklovaném plastu se v následujících osmi letech ztrojnásobí,“ odhaduje Aleš Červinka z agentury CzechTrade v Šanghaji.

Zdroj: iHNed.cz

1 trackback / pingback

  1. Obchod s odpadem kvete. Česká firma ho prodala Číně za víc než 35 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..