Americké útoky proti teroristům Islámského státu stojí až 10 mil. USD denně

Letadlo US Army

Spojené státy americké útočí letecky na pozice teroristů Islámského státu. Jejich útoky přijdou až na 10 mil. USD denně. V porovnání s Afghánistánem je to ale zanedbatelná částku. Tamní válka přišla USA až na stovky milionů dolarů.

Budou-li nálety na Islámský stát pokračovat, náklady se zvýší. „Jestliže budou nálety v Sýrii a Iráku pokračovat delší dobu, jak prezident předpovídá, budou stát desítky miliard dolarů,“ uvedl Loren Thompson, vojenský analytik Lexington Institute, a dodal: „Cena munice je jen jednou položkou na účtu. Tisíce zaměstnanců jsou dále potřeba na údržbu letounů, lety bezpilotních strojů i pro práci na válečných lodích.“ 

Pentagon uvádí, že za každý den v Iráku a Sýrii utratí za nálety 7 až 10 mld. USD. To vychází na 2,5 až 3,65 mld. USD za rok. Roční rozpočet na válku v Afghánistánu přitom v roce 2013 dosáhl na 77,7 mld. USD, což odpovídá 212 mil. USD za každý den akce „Trvalá svoboda“.

Kupříkladu jeden výstřel střely s plochou dráhou letu Tomahawk přijde na 1,1 mil. USD a používané inteligentní bomby naváděné satelity stojí každá 40 tis. USD.

Zdroj: E15.cz

1 trackback / pingback

  1. Irák nakoupí munici od Spojených států. Za 600 mil. USD | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..