Alza chtěla ušetřit desítky milionů korun. MasterCard a Visa jí to zatrhly

Alza - platební automaty

Alza využívala platební bránu slovenské Tatra banky. Díky nižším poplatkům za akceptaci platebních karet tak mohla ušetřit desítky milionů korun. Kartové asociace MasterCard a Visa ale byly proti. Vyzvaly společnost Alza k nalezení jiné, české banky. Prý porušuje podmínky.

Kartové asociace pod tlakem Evropské komise snížily u přeshraničních plateb část poplatku mířící vydavateli platební karty. Ten dosahuje jen 0,2 % u debetní a 0,3 % u kreditní karty z objemu transakce. V rámci České republiky se tento poplatek pohybuje v průměru kolem 1 %.

Alza s loňskými tržbami 9,2 mld. Kč se již e-shopu vyplatilo hledat alternativní řešení, kterým bylo opuštění České spořitelny a navázání spolupráce s Tatra bankou na Slovensku. To se České spořitelně nelíbilo.

„Před nějakou dobou jsme Visu a MasterCard upozornili, že Tatra banka začala zpracovávat kartové transakce pro některé e-shopy v České republice a tím nedodržuje pravidla kartových asociací pro zpracování přeshraničních plateb,“ uvedla Klára Pačesová z tiskového oddělení České spořitelny.

„V prvním pololetí došlo v Česku k několika případům porušení pravidel, které MasterCard na základě podnětů zákazníků i médií musela prošetřit a vyvodit důsledky. Tím je žádost o nápravu stavu do souladu s pravidly. V případě nereagování či opakovaného porušení by pak MasterCard musela přistoupit k vyčíslení finančního dopadu a žádat kompenzaci,“ potvrdil Miroslav Lukeš, šéf MasterCard pro Česko a Slovensko.

Alza tlaku kartových asociací ustoupila. „V současné chvíli probíhá výběrové řízení na nového poskytovatele kartových transakcí pro Česko i Slovensko. Oslovili jsme všechny velké banky v obou zemích, včetně několika zahraničních providerů. Novou bránu předpokládáme nasadit v průběhu října,“ sdělila Denisa Dlabová, tisková mluvčí Alza.

Evropská komise prosazuje snížení mezibankovního poplatku při platbou kartou u všech plateb.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..