Zopakuje Rusko „Krym“? Na 90 % ano…

Tank T-34

Rusko je nenasytné. Současné události v Doněcku organizované radikálními separatisty a ruskými provokatéry pravděpodobně povedou k opakování krymského scénáře.

Pravděpodobnost uskutečnění krymského scénáře v dalších oblastech východní Ukrajiny je podle šéfa ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmitrije Tymčuka 90 %. Vše nasvědčuje tomu, že Ukrajina stále není v bezpečí před ruskou expanzí.

„Existuje 90procentní pravděpodobnost, že na jihovýchodě Ukrajiny chce Moskva zopakovat právě „krymský scénář“. To znamená snahu destabilizovat situaci pomocí separatistických hnutí a tisícovkou „Putinových turistů“, kteří byli vysláni na Ukrajinu,“ uvádí Dmitrij Tymčuk pro Aktuálně.cz a dodává: „Ti potom, po obsazení místních státních úřadů, požádají Rusko o pomoc na „ochranu krajanů“ – což bude pro Putina záminka k zahájení invaze. Poté budou v regionech uspořádána referenda o odtržení od Ukrajiny, jejichž výsledky budou zjevně zfalšované.“

Proruští separatisté dnes obsadili úřady a vyhlásili nezávislost Doněcka a Charkova. Do 11. 5. 2014 se má konat referendum o odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku. „Lidé pláčou, zní sovětská hymna a další sovětské písně. Ve vzduchu je cítit, že toto rozhodnutí už dlouho zrálo,“ reportoval zpravodaj Lidových novin.

Separatisté již požádali Moskvu o vojenskou pomoc  a to ji neodmítlo.

Mezitím ukrajinská vláda vyčíslila škodu vzniklou odtržením Krymu od Ukrajiny. Za ztrátu nerostného bohatství, včetně 198 využívaných ropných a plynových polí a 380 potenciálních a hodnoty místních firem, si účtuje 127 mld. hřiven (cca 218,5 mld. Kč). Škodu chce vymáhat u mezinárodního soudu.

Zdroj: Aktuálně.cz, Lidovky.cz, iDNES.cz

4 trackbacky / pingbacky

  1. Na Ukrajině jde o těžký prachy. Významný průmysl je na východě | TěžkýPrachy.cz
  2. Už nejde o Krym. Rusko může napadnout Ukrajinu do 12 hodin od rozkazu | TěžkýPrachy.cz
  3. Krym jako Las Vegas. Vladimír Putin plánuje vytvoření páté hazardní zóny | TěžkýPrachy.cz
  4. Arsenij Jaceňuk: Válka přijde Ukrajinu na 8 mld. USD | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..