Vláda připravuje další díru do rozpočtu. Z deficitu 116 mld. Kč může být přes 250 mld. Kč!

Alena Schillerová - MF ČR - deficit 250 mld. Kč
Zdroj: MFCR.cz

Ministerstvo financí ČR představilo první verzi státního rozpočtu pro rok 2021. Počítá s deficitem 116 mld. Kč. A ten navíc nepočítá s již slíbeným a prohášeným snížením daní. Podle Jana Hamáčka (ČSSD) tak může vyrůst schodek „hodně přes 250 miliard“.

Vláda počítá pro rok 2021 s příjmy ve výši 1 633 mld. Kč a výdaji 1 749 mld. Kč. „Příjmová strana je zatížena značnými nejistotami. Nemáme dohodu na superhrubé mzdě, to je jednoznačně spojeno s dohodou na rozpočtu. A je tam celá řada pozměňovacích návrhů k daňovému balíčku,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Navzdory současné koronakrizi, která představuje značný výpadek příjmů rozpočtu a zvýšené výdaje na snížení dopadů krize, vláda dosud nepředstavila žádné úspory. Naopak, i nadále zvyšuje výdajovou stranu státního rozpočtu o mandatorní výdaje – na důchody a platy státních zaměstnanců.

V letošním roce si vláda nechala od koaličních poslanců schválit deficit státního rozpočtu ve výši 500 mld. Kč při příjmech 1 364,8 mld. Kč a výdajích 1 864,8 mld. Kč. I v tomto rozpočtu využívá výdaje především k populistickým krokům a na úplatky voličům, jako je např. předvánoční příspěvek pro penzisty ve výši 5 000 Kč či nesmyslné rozesílání roušek a respirátorů penzistům ze státních hmotných rezerv, kterým zabezpečí pomůcky přibližně na 2 dny.

1 trackback / pingback

  1. Státní rozpočet v září 2020: Deficit propadl na 252,7 mld. Kč - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..