Vláda chce zvýšit daňové zatížení živnostníků. Pomocí sociálního pojištění

Čas - peníze - náramkové hodinky

Nízké platby sociálního pojištění vedou k nízkému důchodu v penzi. A ten ohrožuje živnostníky chudobou. Tak zní motiv pro plán vlády na zvýšení důchodového pojištění pro podnikatele.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) již eviduje první stížnosti na nízký vyměřený důchod podnikatelům. „První taková odvolání, kdy si stěžovali proti částce, kterou jim vyměřila sociální správa, už mám na stole,“ uvedla pro Hospodářské noviny Michaela Marksová-Tominová (ČSSD), ministrině práce a sociálních věcí.

I ministrině si ale uvědomuje, že řada živnostníků balancuje na hranici přežití. „Je ale otázka, jestli to lze zvýšit všem kategoriím živnostníků. Pro někoho by to mohlo být likvidační,“ dodala Michaela Marksová-Tominová. Konkrétní plán zvýšení odvodů má vymyslet důchodová komise, která se zabývá i způsobem likvidace 2. pilíře.

Jednou z možností je zvýšení sazby daně o 1,5 procentního bodu a zrušení stropů pro odvod pojistného, tedy navrácení stavu před úpravy Miroslava Kalouska (TOP 09). Zejména druhý bod ale neřeší zvýšení příjmů v důchodu živnostníků s nejnižšími příjmy.

Se zvyšováním sazby důchodového pojištění Miroslav Kalousek ale zásadně nesouhlasí: „To popírá zdravý rozum. Naopak bychom měli spíš přemýšlet o snížení.“

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..