Ukrajina dostala první část pomoci. Rusku hrozí tvrdší sankce

Ukrajina - ruličky peněz (EUR)

Ukrajina obdržela první část finanční pomoci od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Zato Spojené státy zvažují odejmutí některých obchodních výhod, které dnes má Rusko.

První 3,2 mld. USD  z přislíbených 17 mld. USD doputovalo z Mezinárodního měnového fondu na pomoc Ukrajině. Mají zabránit hospodářskému kolapsu země. Podle analytiků by již tyto prostředky mohly Ukrajině pomoci získat dalších 15 mld. USD půjček z jiných zdrojů.

Na druhé straně se nyní nad Ruskem vznáší nová hrozba. Americký prezident Barack Obama oznámil plán vyjmout Rusko z Všeobecného systému celních preferencí (GSP), což by znamenalo opětovné zavedení dovozních cel. „Ruské počínání ohledně Ukrajiny, i když přímo nesouvisí s prezidentovým rozhodnutím stran způsobilosti Ruska pro výhody (programu) GSP, způsobují, že je obzvlášť vhodné nyní tento krok uskutečnit,“ uvedla Caitlin Haydenová, mluvčí národní bezpečnostní rady Bílého domu.

Mezitím Vladimír Putin vyzval separatisty, aby odložili referendum o nezávislosti na vhodnější čas. Separatisté  Doněcké a Luhanské oblasti naplánovali referendum na nadcházející neděli.

Zdroj: iHNed.cz, FinančníNoviny.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Ruský odvetný úder: Sankce vůči USA a Kanadě i jaderné cvičení | TěžkýPrachy.cz
  2. Nejbohatším Rusem je Alexej Mordašov. S majetkem 15,6 mld. USD sesadil Vladimira Potanina – TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..