Těžký prachy za ztrátovou těžbu. Stát zaplatí OKD miliardu

Těžba uhlí - OKD

Těžba se nevyplatí, a tak OKD zavírá Důl Paskov. To se ale nelíbí státu. Příliš by vzrostla nezaměstnanost a stát by platil těžký prachy na podpoře nezaměstnaných. Raději chce zaplatit miliardu za provoz ztrátového dolu.

Stát nabízí OKD úhradu nákladů na útlum Dolu Paskov ve výši 1,1 mld. Kč, pokud udrží ztrátovou těžbu do roku 2016. „Státní náklady na tuto investici do postupného utlumení těžby budou činit 1,1 miliardy korun a ve srovnání s očekávanými výpadky na daních, pojištění a výnosech z těžby, jež by nastaly v případě uzavření dolu firmy OKD v roce 2014, jsou nákladově téměř neutrální,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek z ČSSD, který se „proslavil“ svým přirovnáním živnostníků k parazitům.

Podporu musí schválit ještě vláda a své výhrady může mít i Evropská unie.

Důvodem ztrátovosti těžby na Dole Paskov je nízká cena uhlí. „Pokud by se ceny uhlí na světových trzích otočily a hospodaření Paskova se dostalo zpátky do černých čísel, tak by vůbec tento zásah státu a jeho pomoc nemusely být potřeba,“ Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů OKD. I firmě se státní příslib úhrady nákladů útlumu líbí, neboť by v případě ukončení provozu na sklonku letošního roku padly na její bedra.

Zdroj: Aktuálně.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Důl Paskov pojede do roku 2017. Stát za to zaplatí 600 mil. Kč | TěžkýPrachy.cz
  2. NWR prodělala 128 mil. EUR. Méně než loni | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..