Teroristé Islámský stát získaly 2,2 mld. USD. Jak k nim přišli?

Pistole na penězích

Teroristé z organizace Islámský stát disponují přibližně 2,2 mld. USD. Patří tak k nejbohatším teroristickým skupinám. K majetku jim pomohl prodej ropy, vzácných památek ze Sýrie, kořist z dobytého Mosulu, ale i kuvajtské banky.

Před zahájením bojů v Iráku disponoval Islámský stát hotovostí a aktivy v hodnotě 800 až 900 mil. USD.  Tyto peníze získal především z prodeje ropy a od sponzorů, jejichž převody umožnily kuvajtské banky. „Bankovní systém Kuvajtu a jeho směnárníků je už dlouho velký problém. Je to důležitý kanál pro peníze, které jdou extremistickým skupinám v Sýrii a v Iráku,“ uvedla Andrewa Tablera, analytička think tanku Washington Institute for Near East Policy.

Islámský stát začal své „svaté tažení“ v Sýrii. Z té uloupil a prodal historické památky za nejméně 36 mil. USD.

Nejvíce ale Islámský stát získal svým úspěšným tažením v Iráku. Dobytím města Mosul, z něhož uprchla celá irácká divize armády, ukořistili americkou vojenskou techniku v hodnotě přibližně 1 mld. USD a hotovost 500 mld. iráckých dinárů (přibližně 425 mil. USD).

Ovšem Islámský stát má i stálé příjmy. V Iráku kontroluje 7 ropných polí s kapacitou 80 tisíc barelů denně, kterou využívají z poloviny. Ropu pak prodává za 25 až 60 USD/barel, tedy výrazně pod současnou tržní cenou mírně nad 100 USD/barel. Omezením je nezbytná platba v hotovosti. Dalším příjmem je výpalné vybírané od lidí na dobytém území.  Celkem denně vydělá Islámský stát 2 – 3 mil. USD.

Zdroj: Peníze.cz

1 trackback / pingback

  1. Teroristická organizace Islámský stát chce vlastní měnu | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..