Státní rozpočet v listopadu 2020: Propastný deficit 341,5 mld. Kč!

Peníze - americký dolar - USD - brýle
Zdroj: sxc.hu

Deficit státního rozpočtu v listopadu 2020 narostl o dalších 65,5 mld. Kč na celkových letošních 341,5 mld. Kč. Hospodaření státu je nejhorší v historii.

V hospodaření státu se projevuje populistická politika současných vládních stran ANO a ČSSD s podporou KSČM. Pod zástěrkou boje proti pandemii koronaviru se vládní výdaje utrhly ze řetězu, což spolu s poklesem příjmů v důsledku propadu ekonomiky vede ke stamilionovému deficitu.

„Příjmy rozpočtu jsou letos výrazně ovlivněny propadem ekonomiky doprovázeným poklesem zaměstnanosti, odpracovaných hodin, objemu mezd a řadou diskrečních opatření. Celkově se příjmy dosud meziročně snížily o 2,8 % (-38,0 mld. Kč),“ uvádí Ministerstvo financí ČR ve zprávě k plnění státního rozpočtu.

Výdaje rostou ovšem mnohem vyšším tempem. „Tempo růstu celkových výdajů oproti předchozím měsícům zrychlilo na 19,1 %. Objemově výraznější běžné výdaje rostly mírně pomaleji (+18,8 %, tj. +239,5 mld. Kč), dynamiku celkových výdajů zvyšovaly kapitálové výdaje (+21,5 %, tj. +25,4 mld. Kč),“ uvádí MF ČR.

Část výdajů souvisí s kompenzacemi a podporou podnikatelů v nouzovém stavu. Vláda ovšem neomezila běžné výdaje a ani nepozastavila růst výdajů nad zákonný rámec.

Celkový aktuální schválený rozpočet pro letošní rok počítá s deficitem až 500 mld. Kč. Podle údajů za listopad vláda dělá vše pro to, aby ho celý vyčerpala.

Pro příští rok si vláda schválila prostřednictvím svých poslanců a komunistů deficit ve výši 320 mld. Kč, který ale nepočítá až se 100 mld. Kč výpadku příjmů v důsledku dalšího populistického kroku – snížení daní zaměstnancům. Snižovat daně bez adekvátního snížení státních výdajů se rozhodně nedá nazvat rozpočtově odpovědným jednáním.

Státní rozpočet pro rok 2021 kritizovala i Národní rozpočtová rada vlády s tím, že neodpovídá ekonomické realitě, ministerstvo financí do něj nezahrnulo připravované daňové změny a odmítlo udělat i ekonomickou prognózu, která by postavila rozpočet na důvěryhodný základ. Navíc rozpočet odporuje i beztak již touto vládou rozvolněným rozpočtovým pravidlům.

1 trackback / pingback

  1. Česká republika loni hospodařila s historicky nejvyšším schodkem státního rozpočtu - TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..