Stát omezí obnovitelné zdroje elektřiny. Ušetří tím miliardy korun

Větrné elektrárny

„Výrobce inkasuje podporu pouze na takové množství elektřiny, se kterým bylo kalkulováno při výpočtu výše výkupní ceny garantující 15letou dobu návratnosti,“ uvádí materiál ministerstva průmyslu a obchodu. Tímto opatřením by stát ušetřil jen v roce 2011 přibližně 3,34 mld. Kč.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje novelu zákona, která má regulaci výplat obnovitelných zdrojů zavést. S ní ale nesouhlasí ekologičtí aktivisté. „Kdyby zákon prošel v této podobě, tak u nás budou v příštích letech stavět obnovitelné zdroje jen fanoušci, kteří neberou ohled na rizika a překážky a jsou nezdolní v překonávání byrokratických překážek,“ uvedl Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha.

K novele zákona, která má ušetřit miliardy korun vydávaných na „zelenou energii“, se sešlo celkem 194 připomínek, z nichž je 75 zásadních.

Na omezení by nejvíce doplatily fotovoltaické elektrárny. Ty stát v roce 2011 podporoval částkou 25,892  mld. Kč, ale pokud by platilo připravované omezení, vyplatil by o 12,9 % méně, tedy 22,551  mld. Kč.

Zdroj: E15.cz

1 trackback / pingback

  1. Andrej Babiš chce 340 mil. Kč. Zruší daňové úlevy pro “zelenou” elektřinu | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..