Stali se radními a začali nakupovat

Počítání peněz

Politici mají tvrdý život. Dokud nedostanou teplé místečko na radnici či ještě výše, odkládají své nákupy. Tak to alespoň vypadá ze sondy Aktuálně.cz mezi radními, kteří byli zvoleni před čtyřmi lety v komunálních volbách.

Kupříkladu Petr Bičej (ČSSD) si po nástupu na post náměstka primátora Karviné v roce 2010 pořídil rodinný dům za 2,5 mil. Kč. Neuplynul ani rok a dokoupil si další nemovitost za 3,2 mil. Kč. Nebo Štěpánka Fraňková (Sdružení pro Pardubice) se sotva stala primátorkou Pardubic a pořídila si částečně na úvěr luxusní Volvo za 1,5 mil. Kč.

Získáním vysokého postu na radnici většího města zpravidla znamená zvýšení příjmu. Plat primátorů a jejich náměstků se pohybuje v rozmezí od 40 do 100 tis. Kč a radní si mohou přivydělat i ve statutárních orgánech městských firem. Růst příjmů tak vede k uskutečnění odkládaných nákupů.

„Může to vyplývat z vyšších příjmů. Často se stává, že politici přijdou do funkce, která je honorovaná lépe než jejich předchozí pracovní pozice. Po dvou, třech měsících zjistí, že si najednou mohou dovolit hypotéku, na kterou dříve nedosáhli. A rozhodnou se jí vzít, protože se za čtyři roky dokážou slušně zajistit,“ uvedl Michal Voda, analytik české pobočky nevládní protikorupční organizace Transparency International.

Zdroj: Aktuálně.cz

1 trackback / pingback

  1. Kolik stojí splnění předvolebních slibů? 7 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..