Správce hmotných rezerv ztratil 5,5 milionu litrů nafty

Čerpací stanice - pumpy

Viktoriagruppe spravuje část hmotných rezerv České republiky. Z nouzových zásob se jí ale ztratilo 5,5 milionu litrů nafty. Společnost úbytek nafty popírá a zpochybňuje měření.

Na základě ztráty nafty německou společností Viktoriagruppe se hmotné rezervy stěhují na české území. „Můžeme potvrdit, že v tuto chvíli jsou již více než 2/3 zásob uložených v Česku přestěhovány do Čepra,“ uvedl Pavel Švagr, předseda Státních hmotných rezerv, a dodal: „Naším primárním zájmem je dostat veškerou naftu, tedy i tu uloženou v Německu, pod stoprocentní kontrolu státu.“

První ztrátu nafty v objemu 700 tisíc litrů objevili kontroloři Státních hmotných rezerv v červenci 2014. Tehdy se společnost vymlouvala na běžné uznatelné ztráty vznikající při skladování a přepravě. Při další kontrole 23. září 2014 ovšem už chybělo 5,5 milionu litrů nafty.

Společnost Viktoriagruppe dluží za naftu i spotřební daň a daň z přidané hodnoty téměř 300 mil. Kč. Zároveň Státním hmotným rezervám dluží dalších 150 mil. Kč. Společnost má obstavené účty, ale její hospodaření bylo ztrátové a na úhradu dluhu České republice nemá dostatek prostředků.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..