Schodek státního rozpočtu se prohlubuje. Státní finance v říjnu 2014 skončili s deficitem 45,4 mld. Kč

Peníze v dlaních

Deficit státního rozpočtu se i v říjnu dále propadá do červených čísel. Po zářijovém deficitu ve výši 34,4 mld. Kč se v říjnu propadl na 45,4 mld. Kč. Za celý letošní rok ministerstvo financí počítá s deficitem 81 mld. Kč, přestože byl schválen deficit 112 mld. Kč.

„Na příjmové straně se vcelku pozitivně vyvíjí výběr DPH a mírní tak obavy ze zpomalení ekonomiky, které mohla budit tato položka minulý měsíc,“ zhodnotil vývoj deficitu státního rozpočtu Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

I ministerstvo financí je potěšeno lepším výběrem daní. „Pozitivní vliv na inkaso daně mají i zavedená opatření pro boj s daňovými úniky, mezi které patří například zavedení povinnosti kauce pro obchodníky s pohonnými hmotami,“ uvedlo MF ČR.

Otázkou ale zůstává státní rozpočet pro rok 2015. Ten byl schválen s deficitem ve výši 100 mld. Kč, což by znamenalo zhoršení stavu státních financí navzdory lepšící se ekonomické situaci. Premiér Bohuslav Sobotka ale šetřit nechce, neboť lidé kvůli vyšším výdajům neprotestují.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Státní rozpočet za listopad 2015: Schodek 68,8 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz
  2. Státní rozpočet za listopad 2014: Schodek 68,8 mld. Kč | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..