Rušení druhého pilíře: Na stole leží tři varianty, včetně znárodnění

Peníze ČNB

Důchodová komise připravuje způsob zrušení druhého pilíře penzijního systému. Ten má skončit k 1. 1. 2017, tedy po 4 letech činnosti. Variantou je i znárodnění 3 % vyvedených z průběžného systému. Tu ale ani Ministerstvo financí nedoporučuje.

Nejjednodušší variantou zániku druhého pilíře je zastavení vyvádění 3 % z vyměřovacího základu z průběžného systému a otevření možnosti vystoupení z důchodového fondu. Lidé by v důsledku ztráty atraktivity důchodové spoření sami opustili.

Pravděpodobnou možností je i zrušení důchodového spoření zákonem. V tomto případě je ale otázkou, co s penězi udělat – zda je vyplatit, převést do třetího pilíře nebo najít jiný způsob. Hledání řešení výplaty prostředků v takovém případě je jedním z úkolů důchodové komise.

Samo Ministerstvo financí nedoporučuje třetí z alternativ: Znárodnění části prostředků, která byla vyvedena z průběžného pilíře. Taková varianta by měla za následek soudní spory, a protože byly prostředky vyvedeny v souladu se zákonem, pravděpodobně by zákon o konfiskaci prostředků zrušil Ústavní soud.

„My se teď musíme postarat o to, aby lidé nepřišli o peníze, které do toho vložili,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš, který nevidí rušení fondového pilíře penzijního systému jako rozumné, ale je vázán koaliční smlouvou.

Zdroj: iDNES.cz

2 trackbacky / pingbacky

  1. Potůčkova důchodová komise: Lidé si vyberou, jak 2. pilíř zlikvidují | TěžkýPrachy.cz
  2. Penzijní společnosti nemají počítat s kompenzacemi za zrušený 2. pilíř | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..