Řecko je v bankrotu. Svůj dluh 1,6 mld. EUR dnes nezaplatí

Řecká vlajka
Zdroj: sxc.hu

Řecko nemá na splátku dluhu 1,6 mld. EUR. „Řecko oznámilo, že MMF nezaplatí. Tím odpadají jakékoli budoucí platby prostřednictvím MMF,“ uvedl Wolfgang Schäuble, německý ministr financí. Řecku tak mimo jiné roste šance na odchod z eurozóny a příklon k blízkému východu.

Řecká vláda již neuhradila 5. 6. 2015 splátku ve výši 300 mil. EUR. Tu podle pravidel Mezinárodního měnového fondu (MMF) sloučila s dnešní splátkou. Ani dnes ale zaplatit nehodlá – nemá z čeho a z jednání s věřiteli o reformách bankrotující země řečtí představitelé utekli.

Záchranný program je řeckými kroky ukončen. Řecko tak nedostane další peníze a nemá dostatek prostředků ani na výplaty státních zaměstnanců a penzí pro důchodce. „Tato vláda zničila veškerou důvěru, a tím vzala stávajícímu programu jakýkoli smysl,“ konstatoval Wolfgang Schäuble, přesto ale Řecko ještě není zcela ztraceno: „Jsme nadále ochotni Řecku a řeckému lidu pomoci.“ 

Pokud by Řecko nespolupracovalo, od dnešního promeškání splátky může být při další nespolupráci s MMF z této světové organizace za dva roky vyloučeno. Stalo by se tak podruhé v historii. Prvenství drží Československo z poloviny 50. let 20. století. Na druhou stranu země typu Zimbabwe, Súdán či Somálsko jsou v prodlení se splátkami MMF již desetiletí, ale vyloučení jim nikdy reálně nehrozilo.

Zdroj: FinančníNoviny.cz

1 trackback / pingback

  1. Řekové nemají peníze. Vláda začne brzy platit dlužními úpisy | TěžkýPrachy.cz

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..