Řecko bude privatizovat. Na prodej bude majetek za 50 mld. EUR

Řecká vlajka
Zdroj: sxc.hu

Řecko vytvoří speciální fond, do něhož převede cenný majetek určený k privatizaci. Hodnota majetku musí dosahovat alespoň 50 mld. EUR, jinak Řekové nedosáhnou na evropský záchranný program. Zároveň dnes musí řecký parlament odhlasovat zásadní reformy.

V současnosti řecká vláda vyčlenila k privatizaci majetek v hodnotě pouhých 7 mld. EUR. Jaký další státní bohatství zprivatizuje, je nezodpovězená otázka. Mělo by se ale jednat o letiště, letadla či banky a další cenný státní majetek.

Zprivatizovat by se měl majetek ve správě Hellenic Republic Asset Development Fund (obdoba českého Fondu národního majetku), který obsahuje např. železničního provozovatele TrainOSE, celkem 37 regionálních letišť, řadu malých přístavů, největší řeckou energetickou skupinu Public Power Corporation nebo některá sportoviště z Olympijských her z roku 2004.

Prodat majetek v hodnotě 50 mld. EUR se ale Řecko zavázalo již v roce 2010. Od té doby ovšem zprivatizovalo pouze státní podniky v hodnotě 3,2 mld. EUR. Pokud by privatizace probíhala stejným tempem jako dosud, trval by prodej státního majetku přibližně 100 let. Nyní by ale Řekové měli mít na privatizaci jen o něco více než 10 let.

Zdroj: Aktuálně.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..