Podezřelá transakce za 300 mil. Kč. Šlo o vyvádění peněz ze státní firmy?

Bankovky euro

Policie vyšetřuje podezřelý nákup nemovitostí státní firmou ČPP Transgas. Ta přes prostředníka nakoupila osm bytových domů na severu Čech za 300 mil. Kč. Navíc je za 35 mil. Kč oddlužila.

Na podezřelou transakci upozornila banka, která měla realizovat převod peněz. Důvodem bylo využití prostředníka, který domy koupil a následně prodal státní firmě ČPP Transgas. Načež peníze zmrazila. „Peníze jsou stále zmrazené a vyšetřování pokračuje,“ řekla Lenka Bradáčová, pražská vrchní státní zástupkyně.

Jan Švábenický, ředitel ČPP Transgas, chtěl vstupem do realitního byznysu zhodnotit peníze, které utlumená státní firma získává z prodeje majetku a vymáhání starých pohledávek. „Pět až osm let ty domy budeme pronajímat. A pak je případně prodáme, až se realitní trh vzedme,“ vysvětloval.

Všechny domy ale státní firma koupila od realitní společnosti Amádeus Real, s jejímiž manažery se ředitel ČPP Transgas stýkal. „Jsou to lidé, kteří se zabývají realitami. Jsou velká firma, takže chci znát jejich názory a možnosti,“ potvrdil Jan Švábenický.

Obchod potvrdil ministr průmyslu a obchodu minulé vlády Jiří Cienciala (nestraník). Současný ministr Jan Mládek (ČSSD) připravuje uzavření smlouvy, která obchod zruší. Za sporné ale považuje zejména oddlužení kupovaných nemovitostí.

Zdroj: iHNed.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Podělte se o svůj názor

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..